Witaj, w najlepszej auto pomocy drogowej w Krakowie!

Zadzwoń po lawetę! (+48) 733-349-906

Przewóz auta lub motocykla z zagranicy na lawecie - o czym trzeba pamiętać?

Data ostatniej aktualizacji: 13 październik 2023r. Autor: admin


Przewóz auta lub motocykla z zagranicy na lawecie - o czym trzeba pamiętać?

Zagraniczne aukcje motoryzacyjne to często okazja do nabycia ciekawego pojazdu w dobrej cenie albo egzemplarza w stanie dużo lepszym niż spotykany na rodzimym rynku. Jednak później nabytek należy sprowadzić do Polski. Najlepiej zrobić to na lawecie. Oto, o czym powinieneś przy tym pamiętać.


1. Uprawnienia kierowcy i waga zestawu

Przewóz pojazdów z zagranicy wymaga odpowiednich uprawnień kierowcy. Jeśli zestaw waży więcej niż 3,5 tony, kierowca musi posiadać kategorię B+E. Poniżej tej wagi wystarczy kategoria B. Zawsze warto sprawdzić parametry w dowodzie rejestracyjnym, by mieć pewność co do masy pojazdu.

Generalnie należy uznać, że motocykl w większości można przetransportować na przyczepie lekkiej, do czego wystarczy kategoria B.

W przypadku przewozu pojazdu niezbędna będzie laweta wyposażona w hamulec najazdowy. Do tego niezbędne jest już wspomniane prawo-jazdy kategorii B+E, gdyż z pewnością dwa samochody i laweta będą ważyły więcej niż przepisowe 3,5 t.


2. Ograniczenia prędkości

Nie zapominaj o ograniczeniach prędkości dla przyczep i lawet! Na drogach jednojezdniowych to 70 km/h, a na dwujezdniowych i szybkiego ruchu – 80 km/h.


3. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przewożony pojazd nie może mieć negatywnego wpływu na prowadzenie się lawety, zasłaniać kierowcy widoku w lusterkach. Widoczne powinny pozostać światła i tablica rejestracyjna transportera. Ważne jest, że obciążona laweta nie może ważyć więcej niż pojazd, do którego została przyczepiona. W przypadku kontroli Inspekcja Transportu Drogowego albo Policja nie tylko ukarają kierowcę przeciążonego zestawu, ale tez zabronią dalszej jazdy do czasu dostosowania wagi zestawu do przepisów. W praktyce oznaczałoby to zmianę pojazdu ciągnącego zestaw na inny.


4. Przygotowanie do przewozu

Wybór zaufanego przewoźnika to klucz do sukcesu. Szukaj firm z doświadczeniem i dobrą reputacją. Przygotuj też wszystkie niezbędne dokumenty, zwłaszcza jeśli przewóz dotyczy pojazdu spoza UE. Zdjęcia i notatki o stanie pojazdu przed przewozem to must-have! Na miejscu najlepiej sporządzić protokół, w którym operator lawety opisze stan pojazdu przed załadunkiem.


5. Zabezpieczenie pojazdu

Auto powinno wjechać na lawetę tą stroną, gdzie znajduje się silnik. To zapewni odpowiednie rozłożenie ciężaru. Upewnij się też, że pojazd jest dobrze zabezpieczony, na przykład pasami transportowymi.


6. Przepisy prawne

Każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące przewozu na lawecie. Jeśli planujesz przewóz przez kilka państw, zapoznaj się z lokalnymi przepisami. W Unii Europejskiej regulacje są podobne, ale zawsze warto być na bieżąco z niuansami.

Jeśli korzystasz z usług profesjonalnej firmy transportowej, pomoże Ci ona w przygotowaniu wszystkich dokumentów.