Witaj, w najlepszej auto pomocy drogowej w Krakowie!

Zadzwoń po lawetę! (+48) 733-349-906

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce

Data ostatniej aktualizacji: 16 lipiec 2023r. Autor: admin


Blog, Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce., laweta Kraków, pomoc drogowa 24h.

Wyposażenie samochodu osobowego nie zależy wyłącznie od woli kierowcy. Wręcz przeciwnie: to, jakie wyposażenie w samochodzie powinno się znaleźć, jest ściśle określone przepisami prawa. Cel, dla którego wprowadzono takie wymogi, jest bardzo prosty: zapewnienie uczestnikom drogi bezpieczeństwa na drodze.

Wyposażenie jest niezbędne niezależnie od tego, czy zamierzasz wezwać pomoc drogową, czy też potrzebna będzie również pomoc straży pożarnej itp.


Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce

Do obowiązkowych elementów wyposażenia zalicza się między innymi tablice rejestracyjne. Stanowią one jeden z podstawowych elementów w samochodzie. Sam fakt ich posiadania to jeszcze nie wszystko, ponieważ powinny być one również

  • oświetlone,
  • czytelne,
  • niezasłonięte,
  • właściwie zamontowane.

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia, które bezwzględnie musi znaleźć się w każdym samochodzie, jest trójkąt ostrzegawczy. Trójkąt ten należy w trakcie wypadku ustawić na drodze, jeżeli w wyniku awarii lub wypadku dojdzie do przymusowego zatrzymania auta. Informuje on innych kierowców o tym, że doszło też do unieruchomienia samochodu.

Kolejny niezbędny element, jaki powinien znaleźć się na wyposażeniu w aucie, to gaśnica. Przepisy w tym zakresie mówią wprost o obowiązku posiadania sprawnie działającej gaśnicy o pojemności na poziomie wynoszącym przynajmniej 1 kilogram. Ważne jest, by znajdująca się w samochodzie osobowym gaśnica była wyposażona w homologację.

Co ciekawe, zgodnie z polskim prawem nie jest wymagane posiadanie apteczki (choć oczywiście jako fani bezpiecznej jazdy zalecamy, by w taką apteczkę się wyposażyć). Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że apteczka to cenna pomoc w kryzysowych sytuacjach.

Kamizelka odblaskowa również nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu osobowego, aczkolwiek zawsze warto ją posiadać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych, którzy po zmierzchu poruszają się po drodze (jeśli wyjdziesz z auta wskutek kolizji lub wypadku, zaliczasz się do tej grupy), obowiązek używania elementów odblaskowych, w tym np. kamizelek.


Obowiązkowe wyposażenie samochodu poza Polską

Musisz pamiętać, że wymogi dotyczące wyposażenia samochodu osobowego w Polsce to nie wszystko. W różnych krajach wymogi te mogą być odmienne. Zanim jeszcze ruszysz w podróż autem po innym kraju, zapoznaj się z tamtejszymi przepisami. Cenne informacje można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.