Witaj, w najlepszej auto pomocy drogowej w Krakowie!

Zadzwoń po lawetę! (+48) 733-349-906

Jak postępować w czasie wypadku samochodowego? Garść przydatnych porad

Data ostatniej aktualizacji: 14 lipiec 2023r. Autor: admin


Blog, Jak postępować w czasie wypadku samochodowego? Garść przydatnych porad, laweta Kraków, pomoc drogowa 24h.

Niestety, wypadki samochodowe to od lat zmora i na polskich, i na zagranicznych drogach. Nie da się im zapobiec, ponieważ ruch samochodowy na autostradach oraz drogach ekspresowych czy miejskich jest zbyt dynamiczny. Coś jednak można zrobić, by ten problem ograniczyć. Konieczne jest odpowiednie zachowanie już po wypadku. Dotyczy to zarówno osób postronnych, jak i samych uczestników nieszczęśliwego zdarzenia.


Co robić podczas wypadku samochodowego?

Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, należy zrobić, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprowadzić niezbędną pomoc (straż pożarna, karetka pogotowia itp.). Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre działania, które należy wykonać w takiej sytuacji.


Jednym z najważniejszych działań jest niezwłoczne wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie pod jeden z działających w Polsce numerów alarmowych: 112 997, 998 lub 999. Podczas połączenia trzeba podać pracownikowi dyspozytorni możliwie jak najwięcej szczegółów dotyczących m.in.:

  • miejsca wypadku (informacje na ten temat trzeba podać na początku rozmowy; jeśli bowiem w jej trakcie dojdzie do przerwania połączenia, pracownik dyspozytorni będzie znał już Twoją lokalizację),
  • tego, jak bardzo poszkodowani są uczestnicy wypadku,
  • własnych danych kontaktowych.

Oprócz tego należy również oznaczyć miejsce wypadku. W tym celu korzysta się z trójkąta ostrzegawczego. Jeśli nie jesteś zbyt mocno poszkodowany, załóż kamizelkę odblaskową, co zwiększy Twoją widoczność i nie narazi na potrącenie przez jadących drogą kierowców. Oprócz tego należy ustawić światła awaryjne oraz postojowe, które zwiększą widoczność Twojego auta oraz oświetlą miejsce wypadku.

Na tym etapie kluczowa może okazać się również znajomość zasad w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym wskutek wypadku (RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Musisz jednak pamiętać, że w przypadku poważniejszych obrażeń kręgosłupa czy głowy przesuwanie rannych osób lub wyciąganie ich z auta może doprowadzić do zwiększenia skali obrażeń. W takiej sytuacji trzeba będzie zaczekać na specjalistyczne służby ratunkowe.


Ostrożność przede wszystkim

Niezależnie od tego, jak poważne jest zdarzenie na drodze, pamiętaj o tym, by zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek podczas w czasie wypadku. Jest to kluczowe zarówno podczas kontaktu z pracownikiem dyspozytorni (trzeba wówczas w krótkim czasie, pomimo targających nami emocji, podawać niezbędne informacje), jak i np. w trakcie udzielania pierwszej pomocy.